Powrót do listy

ZMIANA KOŁA

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pojazdy wyposażone w podnośnik i klucz do kół

W pojazdach wyposażonych w osłony zdjąć osłony śrub mocujących koło za pomocą szczypiec znajdujących się w zestawie do pompowania.

Odblokować śruby koła, używając klucza do kół 1. Należy ustawić klucz w taki sposób, aby kręcić nim w dół, a nie do góry.

Rozpocząć dokręcanie ręczne podnośnika 2, aby ustawić jego główkę w odpowiednim położeniu na blaszanym wsporniku znajdującym się jak najbliżej wymienianego koła i oznaczonym strzałką 3.

Kontynuować przykręcanie w celu prawidłowego ustawienia podstawy (musi być wsunięta pod samochód i ustawiona pionowo w jednej linii z główką podnośnika).

Wykonać kilka obrotów pokrętłem, aż do momentu oderwania się koła od ziemi.

Włączyć światła awaryjne.

Zaparkować samochód z dala od ruchu drogowego, na płaskim, przyczepnym i twardym podłożu.

Przed wyłączeniem silnika zaciągnąć hamulec parkingowy i ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu P (nacisnąć i przytrzymać przełącznik N aż do momentu, w którym lampka ostrzegawcza wbudowana w przełącznik N zapali się na czerwono).

Wszyscy pasażerowie powinni opuścić pojazd i pozostawać w bezpiecznej odległości od strefy ruchu.

Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w podnośnik, klucz do kół itp., elementy te można nabyć w ASO.

Aby uniknąć ryzyka obrażeń lub uszkodzenia samochodu, rozłóż podnośnik na taką wysokość, aby odległość zmienianego koła od podłoża wynosiła maksymalnie trzy centymetry.

W przypadku parkowania na poboczu należy ostrzec innych użytkowników drogi o obecności pojazdu za pomocą trójkąta ostrzegawczego lub innych elementów sygnalizacyjnych określonych przez lokalne przepisy danego kraju.

Wymontować śruby i zdjąć koło.

Założyć koło zapasowe na piastę i obracać nim, aż gwintowane otwory w piaście pokryją się z otworami w obręczy koła.

Dokręcić śruby, upewniając się, czy koło jest prawidłowo dociśnięte do piasty.

Obniżyć podnośnik.

Po opuszczeniu koła dokręcić mocno śruby i jak najszybciej sprawdzić moment dokręcania oraz ciśnienie w oponie koła zapasowego.

Pojazd wyposażony w system kontroli ciśnienia w oponach

W przypadku zbyt niskiego ciśnienia (przebicie opony, niedopompowanie itp.) zapala się lampka kontrolna na tablicy wskaźników, patrz punkt „System kontroli ciśnienia w oponach” w rozdziale 2.

W przypadku przebicia opony koło należy natychmiast wymienić.

Przedziurawiona opona musi być dokładnie sprawdzona (i jeśli jest to możliwe naprawiona) przez fachowca.

Narzędzia muszą być zawsze prawidłowo ułożone, w przeciwnym razie mogą wypaść podczas hamowania. Po użyciu należy sprawdzić, czy wszystkie narzędzia są prawidłowo zamocowane w pudełku, następnie umieścić pudełko w schowku, aby uniknąć ryzyka obrażeń.

Podnośnik służy wyłącznie do zmiany koła. W żadnym wypadku nie wolno go stosować do dokonywania napraw lub w celu uzyskania lepszego dostępu do elementów podwozia.