Powrót do listy

SYSTEM KONTROLI CIŚNIENIA W OPONACH

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Jeśli pojazd jest w niego wyposażony, system ostrzega o utracie ciśnienia w jednej oponie lub w kilku oponach.

Zasada działania

Każde z kół (oprócz koła zapasowego, o ile jest na wyposażeniu) zawiera czujnik, umieszczony w zaworze powietrznym, który okresowo mierzy ciśnienie w oponie podczas jazdy.

Lampka kontrolna  1 zapala się światłem ciągłym, aby ostrzec kierowcę w przypadku niedostatecznego ciśnienia (niedopompowana opona, przebita opona itp.).

Funkcja ta jest dodatkowym ułatwieniem w prowadzeniu pojazdu.

Funkcja ta nie zastępuje kierowcy. W żadnym wypadku nie zwalnia go z obowiązku uważnego i odpowiedzialnego sposobu prowadzenia pojazdu.

Należy sprawdzać ciśnienie w oponach, w tym także w kole zapasowym, raz w miesiącu.

Przywracanie wartości ciśnienia odniesienia w oponach

Należy to zrobić:

- gdy standardowe ciśnienie w oponach musi być zmienione, aby dostosować je do warunków eksploatacji (jazda bez obciążenia, z obciążeniem, jazda na autostradzie itp.);

- po zamianie lewych lub prawych kół (uwaga: nie jest to zalecane);

- po wymianie koła.

Trzeba to robić zawsze po kontroli ciśnienia w ogumieniu dla 4 opon przy zimnym silniku.

Ciśnienie w ogumieniu musi odpowiadać bieżącemu użytkowaniu pojazdu (bez obciążenia, z obciążeniem, jazda na autostradzie itp.).

Procedura ustawianie parametrów początkowych

Warunki uruchomienia funkcji resetowania:

- zapłon włączony;

- pojazd na postoju;

- ciśnienie w oponach ponad 1,6 bara (patrz akapit „Ciśnienie w oponach” w rozdziale 4).

Procedura resetowania:

- nacisnąć krótko przycisk 4 lub 5, aby wybrać parametry podróży i za pomocą przycisku 2 przejść do funkcji „Ciśnienie opon SET [przyciśnij]” na wyświetlaczu 3;

- naciśnij i przytrzymaj (około trzy sekundy) przycisk 24 lub 5, aby rozpocząć programowanie. Komunikat „Pomiar ciśnienia w trakcie” wyświetla się przez około pięć sekund. Żądanie zresetowania referencyjnych wartości ciśnienia powietrza w oponach zostało uwzględnione.

Ustawienie parametrów początkowych odbywa się po kilku minutach jazdy.

Uwaga: wartość ciśnienia w oponach nie może być mniejsza niż wartość zalecana i wskazana na krawędzi lub na dolnej części ramy drzwi kierowcy.

Jeżeli warunki resetowania ciśnienia w oponach nie są spełnione, na tablicy wskaźników zostanie wyświetlony komunikat „Ustawianie ciśnienia w oponach niedostępne”.

Wyświetlanie informacji

Wyświetlenie 3 na tablicy wskaźników informuje o ewentualnych nieprawidłowościach w zakresie napompowania opon (brak powietrza w oponie, opona przebita itp.).

„Sprawdź ciśnien. w kołach”

Zapala się lampka kontrolna i pojawia się komunikat „Sprawdź ciśnien. w kołach”. Oznacza to, że przynajmniej jedno z kół ma za niskie ciśnienie w oponie.

Sprawdzić i w razie konieczności wyregulować ciśnienie w czterech zimnych oponach. Lampka kontrolna gaśnie po kilku minutach jazdy.

„Przebita opona”

Zapala się lampka ostrzegawcza , której towarzyszy komunikat „Przebita opona” i sygnał dźwiękowy.

Temu komunikatowi towarzyszy zapalenie się lampki kontrolnej ®.

Wskazują one, że przynajmniej jedna z opon jest przebita lub bardzo niedopompowana. Należy ją wymienić lub zwrócić się do Autoryzowanego Partnera marki, jeśli jest przebita. Uzupełnić ciśnienie w oponie, jeśli jest ona niedopompowana.

System może nie wykryć nagłej utraty ciśnienia w oponie (pęknięcie opony itp.).

Ze względu na bezpieczeństwo lampka ostrzegawcza ® informuje o konieczności natychmiastowego zatrzymania pojazdu, jeżeli pozwalają na to warunki ruchu drogowego.

„Skontroluj czujniki kół”

Lampka ostrzegawcza miga przez kilka sekund, a następnie świeci się światłem ciągłym i pojawia się komunikat „Skontroluj czujniki kół”.

Temu komunikatowi towarzyszy zapalenie się lampki kontrolnej ©.

Wskazują, że przynajmniej jedno z kół nie jest wyposażone w czujniki (np. koło zapasowe). W innym przypadku należy skontaktować się z Autoryzowanym Partnerem marki.

Ustawienie ciśnienia w ogumieniu

Ciśnienie należy regulować, gdy opony są zimne (patrz etykieta na krawędzi lub na dolnej części ramy drzwi kierowcy).

W przypadku, gdy nie ma możliwości sprawdzenia ciśnienia w zimnych oponach, należy zwiększyć zalecane ciśnienie w granicach od 0,2 do 0,3 bara (3 PSI).

Nie wolno spuszczać powietrza z rozgrzanych opon.

Wymiana kół-opon

System ten wymaga montażu specjalnego wyposażenia (kół, opon itp.). Patrz akapit „Opony” w rozdziale 5.

Skontaktuj się z ASO, aby wymienić opony i zakupić akcesoria kompatybilne z systemem, dostępne w sieci sprzedaży. Korzystanie z innych akcesoriów może wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie systemu.

Koło zapasowe

Jeśli pojazd jest wyposażony w koło zapasowe, nie zawiera ono czujnika.

Aerozole do naprawy przebitych opon i zestaw do pompowania opon

Ze względu na specyficzne cechy zaworów, należy stosować wyłącznie elementy wyposażenia homologowane przez markę. Patrz punkt „Zestaw do pompowania opon” w rozdziale 5.

Alpine A110 - Tyres pressure drop puncture