Powrót do listy

AUTOMATYCZNA SKRZYNIA BIEGÓW

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wybieraki

Przełączniki R, N i D umożliwiają wybieranie różnych pozycji skrzyni biegów:

- Położenie (R): bieg wsteczny;

- Położenie (N): położenie neutralne;

- Położenie (P): położenie parkingowe;

- Położenie (D): jazda jazda w trybie automatycznym;

- Położenie (M): ręczna zmiana biegów jazda w trybie ręcznym.

Wyświetlacz 5 na tablicy wskaźników pokazuje pozycję, a wskaźnik 4 pokazuje używany bieg.

Dźwigienki zmiany biegów 12

Dźwigienki 12 umożliwiają zmianę biegów, gdy skrzynia biegów jest w „trybie ręcznym” (M) lub w „trybie automatycznym” (D).

1 Przełącznik obniżenia biegu (-).

2 Przełącznik podwyższenia biegu (+).

Pozycji (P), (N) i (R) nie można osiągnąć za pomocą dźwigienek.

Uruchomienie silnika

Gdy pojazd stoi z włączonym zapłonem i aktywnym automatycznym hamulcem parkingowym, lampki ostrzegawcze na przyciskach R, N i D gasną.

Skrzynia biegów w pozycji (P) lub (N), przy wciśniętym pedale hamulca (gaśnie lampka ostrzegawcza 3 na tablicy wskaźników), uruchomić silnik.

W celu wyłączenia pozycji „Parking” (P)

przy zatrzymanym pojeździe i włączonym silniku wcisnąć pedał hamulca i przesunąć dźwignię do żądanej pozycji (R), (N), (M) lub (D).

Pozycje skrzyni biegów (R), (N), (D) lub (M) należy włączać wyłącznie przy zatrzymanym pojeździe, wciśniętym pedale hamulca, zwolnionym pedale przyspieszenia i pracującym silniku.

Jeśli pedał hamulca nie jest wciśnięty do końca, na tablicy wskaźników zapala się lampka ostrzegawcza 3.

Cecha szczególna:

- Jeśli kierowca otworzy drzwi, aby wysiąść z pojazdu, gdy skrzynia biegów nie znajduje się w pozycji (P), rozlegnie się sygnał dźwiękowy i na tablicy wskaźników pojawi się komunikat „Ustaw pozycję P”.

- Za każdym razem, kiedy konieczne jest wciśnięcie pedału hamulca w celu zmiany pozycji automatycznej skrzyni biegów, włącza się lampka ostrzegawcza 3.

Aby wybrać pozycję „Parking” (P)

Przy zatrzymanym pojeździe, pracującym silniku lub włączonym zapłonie, nacisnąć i przytrzymać przełącznik N, aż lampka ostrzegawcza na przełączniku N zapali się na czerwono. Na tablicy wskaźników pojawi się P. Skrzynia biegów przechodzi w położenie parkingowe (P).

Uwaga: gdy silnik jest wyłączony przez naciśnięcie przycisku, pozycja (P) jest ustawiana automatycznie, a także włączany jest automatyczny hamulec parkingowy, jeśli pojazd jest w niego wyposażony. Na tablicy wskaźników zapala się na czerwono lampka kontrolna N oraz pojawia się P.

Po wybraniu pozycji (D), (M) lub (R) pojazd zaczyna się poruszać zaraz po zwolnieniu pedału hamulca (bez naciskania pedału przyspieszenia).

Przed opuszczeniem pojazdu sprawdzić, czy lampka ostrzegawcza P na tablicy wskaźników oraz czerwona lampka ostrzegawcza na przełączniku N są włączone.

Ryzyko utraty unieruchomienia pojazdu.

Jeśli jest wyświetlany komunikat „Skontroluj skrzynię biegów” lub „Usterka elektr. ZAGROŻENIE !”, albo miała miejsce awaria akumulatora, unieruchomić pojazd za pomocą automatycznego hamulca parkingowego.

Należy jednak jak najszybciej skontaktować się z Autoryzowanym Partnerem marki.

Aby wybrać pozycję neutralną (N)

Przy zatrzymanym pojeździe i pracującym silniku wcisnąć pedał hamulca i krótko nacisnąć przycisk N (lampka ostrzegawcza na przełączniku N zaświeci się na biało, a na tablicy wskaźników pojawi się N).

Uwaga: gdy wybrana jest jedna z pozycji (R), (M) lub (D), nie jest konieczne wciśnięcie pedału hamulca w celu wybrania pozycji (N).

W przypadku uderzenia w podwozie samochodu podczas wykonywania manewru (na przykład: uderzenie w słupek, podwyższony krawężnik lub inny element drogi) może nastąpić uszkodzenie pojazdu (np. odkształcenie osi).

W celu uniknięcia ryzyka wystąpienia poważniejszej usterki, należy zlecić wykonanie kontroli pojazdu Autoryzowanemu Partnerowi marki.

Jazda w trybie automatycznym: pozycja (D)

Przy zatrzymanym pojeździe, pracującym silniku i skrzyni biegów w pozycji (P), (N) lub (R) wcisnąć pedał hamulca i krótko nacisnąć przycisk D (lampka ostrzegawcza na przycisku D zaświeci się na biało i na tablicy wskaźników pojawi się D).

Jeżeli jeden z tych warunków nie jest spełniony, lampka ostrzegawcza D miga przez około pięć sekund i na tablicy wskaźników pozostaje zapalona lampka ostrzegawcza 3.

Uwaga: gdy silnik pracuje, pojazd jest w ruchu i skrzynia biegów znajduje się w położeniu (D), można przejść do ręcznego trybu zmiany biegów (M), naciskając raz przycisk D (lampka ostrzegawcza na przycisku D zapali się na niebiesko i na tablicy wskaźników pojawi się ikona M).

W większości warunków drogowych nie należy dotykać przełączników: biegi zmieniają się automatycznie i optymalnie stosownie do wciśnięcia pedału przyspieszenia, wybranego stylu jazdy i rodzaju drogi.

Uwaga: przy pracującym silniku i prędkości od 0 do 10 km/h i włączonym biegu (N) lub (R) nie ma potrzeby wciskania pedału hamulca w celu włączenia przełożenia (D). Jest to przydatne podczas manewrowania na parkingu, kiedy trzeba kilkakrotnie zmieniać biegi do jazdy do przodu i do tyłu.

Po wybraniu pozycji (D), (M) lub (R) pojazd zaczyna się poruszać zaraz po zwolnieniu pedału hamulca (bez naciskania pedału przyspieszenia).

Jazda ekonomiczna

Podczas normalnej jazdy należy zawsze pozostawiać skrzynię biegów w pozycji (D), przytrzymując delikatnie wciśnięty pedał przyspieszenia. Dzięki temu zmiana biegów następuje automatycznie przy niższych prędkościach obrotowych silnika.

Przyspieszanie i wyprzedzanie

Wcisnąć zdecydowanie pedał gazu (poza punkt oporu).

Automatyczna skrzynia biegów wybierze wówczas optymalne przełożenie, uwzględniające charakterystykę silnika.

Prowadzenie pojazdu z okresowym użyciem trybu ręcznego

Tymczasowego trybu ręcznego można użyć, jeśli wcześniej został włączony tryb automatyczny (D).

Możliwe jest wymuszenie zmiany biegów (tymczasowy tryb ręczny) przy użyciu dźwigienek:

- aby włączyć niższy bieg, należy nacisnąć lewą dźwigienkę;

- aby włączyć wyższy bieg, należy nacisnąć prawą dźwigienkę.

Informacja o włączonym biegu pojawia się na wyświetlaczu, na tablicy wskaźników.

Uwaga: skrzynia biegów powróci do trybu automatycznego:

- jeśli przez ponad 5 sekund nie zostanie podjęte żadne działanie przy użyciu jednej z dźwigienek;

- jeśli zostanie ponownie naciśnięty przycisk D;

- jeśli zostanie naciśnięta i przytrzymana prawa dźwigienka.

Przypadki szczególne

W niektórych sytuacjach (np. tryb ochrony silnika, uruchomienie systemu kontroli toru jazdy ESC) system może automatycznie zmienić bieg.

Żądany bieg będzie utrzymany przez czas określony przez automat w zależności od nachylenia terenu i stylu jazdy kierowcy.

System automatyczny przejmie sterowanie po upływie czasu i może wtedy wywołać zmianę automatycznego biegu.

Analogicznie, aby uniemożliwić nieprawidłowe manewry, system automatyczny może odmówić zmiany biegów: w takiej sytuacji przez kilka sekund na tablicy wskaźników miga włączony bieg jako ostrzeżenie.

Przy wjeździe na wzniesienie, aby pojazd pozostał zatrzymany, należy zwolnić pedał gazu.

Ryzyko przegrzania automatycznej skrzyni biegów.

Jazda w trybie ręcznym: pozycja (M)

Przy zatrzymanym pojeździe, pracującym silniku i skrzyni biegów w pozycji (P), (N) lub (R) wcisnąć pedał hamulca i krótko nacisnąć przycisk D (lampka kontrolna na przycisku D zaświeci się na biało i na tablicy wskaźników pojawi się D). Aby wybrać pozycję (M), krótko nacisnąć przycisk D (wbudowana lampka kontrolna D zaświeci się na niebiesko i na tablicy wskaźników pojawi się M).

Przesuwanie dźwigienek umożliwia ręczną zmianę biegów:

- aby włączyć niższy bieg, należy nacisnąć lewą dźwigienkę;

- aby włączyć wyższy bieg, należy nacisnąć prawą dźwigienkę.

Informacja o włączonym biegu pojawia się na wyświetlaczu, na tablicy wskaźników.

Uwaga: silnik pracuje, pojazd w ruchu, wybrana pozycja (M) - można przejść do automatycznego trybu jazdy (D), naciskając raz przełącznik D (lampka kontrolna na wybieraku D zaświeci się na biało i na tablicy wskaźników pojawi się D).

Wskaźnik progu zmiany biegów

Gdy na tablicy wskaźników jest wyświetlany wskaźnik 6:

- w kolorze białym z kreskami, włączony bieg jest zgodny z prędkością obrotową silnika;

- w kolorze czerwonym i towarzyszy mu oraz sygnał dźwiękowy, oznacza to konieczność włączenia wyższego biegu;

- i towarzyszy mu , oznacza konieczność włączenia niższego biegu.

W trybie „Track” nastąpi przejście do trybu ręcznego (M) na stałe.

Aby przełączyć się do automatycznego trybu jazdy (D), wybrać tryb „Normal” lub „Sport” (patrz „Wybór trybu jazdy” w rozdziale 2).

Przypadki szczególne

W niektórych trybach jazdy (np. ochrona silnika) zmiana biegu może odbyć się automatycznie w przypadku zagrożenia pojawienia się zbyt wysokiej prędkości obrotowej lub przy zbliżaniu się do zbyt niskiej prędkości obrotowej. Tryb ręczny pozostaje włączony.

Podobnie, aby zapobiec wykonaniu „złego ruchu”, skrzynia biegów może odmówić zmiany biegu. W takim przypadku wyświetlany bieg miga przez kilka sekund jako ostrzeżenie.

Redukcja biegów Multi

W zależności od wersji pojazdu i jeśli włączony jest tryb jazdy „Sport” lub „Track” (patrz „Wybór trybu jazdy” w rozdziale 2) możliwa jest szybka redukcja o kilka biegów.

Przy skrzyni biegów w pozycji (M) i włączonych hamulcach nacisnąć i przytrzymać lewą dźwigienkę tyle razy, ile jest niezbędne, aby automatycznie zredukować do optymalnego biegu.

Zatrzymanie samochodu

Gdy silnik jest wyłączony przez naciśnięcie przycisku, pozycja (P) jest wybierana automatycznie, a także włączany jest automatyczny hamulec parkingowy, jeśli pojazd jest w niego wyposażony. Na tablicy wskaźników zapala się na czerwono lampka kontrolna N oraz pojawia się P.

Gdy pojazd jest zatrzymany i silnik pracuje, nacisnąć i przytrzymać przełącznik N aż lampka kontrolna na przełączniku N zaświeci się na czerwono. Skrzynia biegów przełączy się do pozycji parking (P).

Przypadek szczególny:

Pozycja (P) jest automatycznie wybierana przy wyłączeniu silnika. Czasem jest konieczne ustawienie pojazdu w pozycji (N), na przykład w niektórych myjniach lub podczas transportowania pojazdu.

Przy wyłączonym silniku, włączonym zapłonie, zamkniętych drzwiach i gdy skrzynia biegów jest w pozycji (P), możliwe jest wybranie pozycji (N) przez krótkie naciśnięcie przełącznika N jednocześnie z wciśnięciem pedału hamulca (lampka kontrolna na przełączniku N zaświeci się na biało, a na tablicy wskaźników pojawi się N).

Położenie (N) można wybrać przed otwarciem drzwi kierowcy, maksymalnie przez 45 sekund po zatrzymaniu silnika. Po tym czasie lub po otwarciu drzwi kierowcy konieczne jest włączenie zapłonu, aby wyłączyć pozycję (P).

Uwaga: jeśli po wyłączeniu silnika zostanie wybrana pozycja (N), będzie ona utrzymana do momentu następnego włączenia zapłonu.

Nigdy nie opuszczać samochodu bez ustawienia skrzyni biegów w pozycji P i wyłączenia silnika.

Jest to ważne, ponieważ pozostawienie samochodu z pracującym silnikiem i włączonym biegiem spowoduje jego ruszenie.

Ryzyko wypadku.

Szczególna cecha związana z funkcją Stop and Start: jeżeli kierowca chce odpiąć pas bezpieczeństwa zanim silnik przejdzie w tryb czuwania w wyniku działania funkcji Stop and Start należy się upewnić, czy skrzynia biegów znajduje się w położeniu (P). Jest to potwierdzane zapaleniem się lampki kontrolnej P na tablicy wskaźników. Ryzyko braku unieruchomienia.

Jeśli informacja zniknie z tablicy wskaźników, zatrzymać i unieruchomić pojazd za pomocą automatycznego hamulca parkingowego lub wybierając pozycję (P) przez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku N (lampka kontrolna na przycisku N zaświeci się na czerwono przy pracującym silniku).

Włączanie wstecznego biegu

Przy zatrzymanym pojeździe, pracującym silniku i wybranej pozycji (P), (N), (M) lub (D) wcisnąć pedał hamulca i krótko nacisnąć przełącznik R (lampka ostrzegawcza na przycisku R zaświeci się na biało i na tablicy wskaźników pojawi się R).

Gdy tylko zostanie włączony bieg wsteczny (włączony zapłon), włączą się światła cofania i, w zależności od wersji pojazdu, zostanie włączona kamera cofania (patrz „Kamera cofania” w rozdziale 2).

Jeżeli pedał hamulca nie jest wciśnięty, lampka ostrzegawcza R miga przez około pięć sekund, a lampka ostrzegawcza 3 pozostaje wyświetlona na tablicy wskaźników.

Uwaga: przy pracującym silniku i prędkości od 0 do 10 km/h i włączonym biegu (N) lub (D) nie ma potrzeby wciskania pedału hamulca w celu włączenia przełożenia (R). Jest to przydatne podczas manewrowania na parkingu, kiedy trzeba kilkakrotnie zmieniać biegi do jazdy do przodu i do tyłu.

Przypadki szczególne

Jeśli ukształtowanie terenu oraz liczne zakręty nie pozwalają na jazdę w trybie automatycznym (np. w terenie górzystym), zalecane jest przejście do trybu ręcznego.

Ma to na celu uniknięcie zbyt częstych zmian biegów wymuszanych przez tryb automatyczny przy wjeżdżaniu pod górę oraz wykorzystanie hamowania silnikiem podczas długich zjazdów.

Częstotliwość przeglądów

Zapoznać się z instrukcją serwisową pojazdu lub skonsultować z ASO, aby sprawdzić, czy automatyczna skrzynia biegów wymaga okresowego przeglądu.

Jeżeli skrzyni nie trzeba serwisować, nie należy również uzupełniać poziomu oleju.

Nieprawidłowości w działaniu

- W czasie jazdy, jeżeli na tablicy wskaźników pojawi się komunikat „Skontroluj skrzynię biegów”, oznacza to usterkę.

Unieruchomić pojazd za pomocą automatycznego hamulca parkingowego.

Niezwłocznie skontaktuj się z ASO;

- w czasie jazdy, jeżeli na tablicy wskaźników pojawi się komunikat „Przegrzanie skrzyni biegów”, należy się jak najszybciej zatrzymać, aby schłodzić skrzynię biegów; gdy to nastąpi, komunikat zniknie;

- w przypadku napraw pojazdu z automatyczną skrzynią biegów patrz akapit „Holowanie” w rozdziale 5.

Ze względów bezpieczeństwa, nie należy nigdy wyłączać silnika przed całkowitym zatrzymaniem samochodu.

Alpine A110 - Gearbox